Калуська районна
державна адміністрація

Новини


Протидія торгівлі людьми

1234

2017.07.14

Майбутнє України, як і кожної держави, безпосередньо залежить від забезпечення безпеки та належного виховання дітей, найбільш уразливої частини суспільства.  Тому захист цієї категорії громадян від суспільно-небезпечних посягань – одне з найважливіших завдань правової держави.  

Основними міжнародно-правовими актами у сфері захисту дитини від торгівлі та експлуатації є Факультативний протокол до Конвенції ООН про права дитини щодо торгівлі людьми, дитячої проституції і дитячої порнографії, Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, та покарання за неї, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності, а також Конвенція Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. Зазначені документи становлять частину законодавства України та відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України» мають пріоритет при застосуванні.  

У Протоколі міститься обов’язок криміналізувати торгівлю людьми, і визнано її як вербування, перевезення, передачу, приховування або отримання людини. При цьому вчинення наведених діянь стосовно дитини з метою експлуатації вважається злочинним навіть у разі, якщо вони не пов’язані із застосуванням будь-якого заходу впливу.  

Крім того, міжнародне законодавство відносить до торгівлі дітьми також дії з їх купівлі-продажу. Підтвердження цьому міститься у визначенні терміна «торгівля людьми» і полягає в тому, що вказаний злочин може бути вчинено шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для отримання згоди особи, котра контролює іншу особу. До того ж відповідно до Факультативного протоколу торгівля дітьми означає будь-який акт або угоду, внаслідок яких дитина передається будь-якою особою чи будь-якою групою осіб іншій особі або групі осіб за винагороду чи інше відшкодування. Як передбачено ст. 3 Факультативного протоколу та ст. 5 Протоколу, обов’язок держав-учасниць полягає у криміналізації умисної торгівлі людьми, замаху на торгівлю людьми та організації торгівлі людьми.  

В Україні наведені нижче діяння і види діяльності повною мірою охоплюються кримінальним правом незалежно від того, вчинені ці злочини на національному чи транснаціональному рівні, в індивідуальному чи організованому порядку:  

- пропозиція, передача або отримання будь-якими засобами дитини з метою її сексуальної експлуатації, передачі органів за винагороду, використання на примусових роботах;  

- неправомірне схиляння в якості посередництва до згоди на усиновлення дитини з порушенням застосованих міжнародно-правових актів щодо усиновлення;  

- пропозиція, отримання, передача чи надання дитини з метою дитячої проституції;  

- виробництво,  розповсюдження, імпорт, експорт, пропозиція, продаж або зберігання у зазначених вище цілях дитячої порнографії.

У правовій базі України налічується близько 300 нормативних актів, які містять положення щодо захисут прав дітей. Ці закони та підзаконні нормативно-правові акти мають окремі статті та розділи, у яких приділяється увага захисту прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, безпритульних дітей, дітей-інвалідів, дітей із вадами розумового або фізичного розвитку, дітей, які постраждали від стихійного лиха, катастроф тощо. Проте найефективнішими у справі захисту дітей від торгівлі людьми та експлуатації залишаються саме кримінально-правові засоби.  

Кримінальне законодавство України більшість суспільно небезпечних діянь, зазначених у міжнародних правових нормах, визнає злочинами, зокрема, передбачено кримінальну відповідальність за торгівлю людьми або іншу незаконну угоду щодо людини; експлуатацію дітей; порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини; використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом; незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння); сутенерство або заняття проституцією;  розбещення неповнолітніх; згвалтування; ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів тощо.  Торгівля дітьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є дитина, карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років (ст.149, Кримінальний кодекс України).

Таким чином, кримінальне законодавство України досить чітко та послідовно враховує міжнародні стандарти у сфері захисту дітей від торгівлі та експлуатації, тим самим захищаючи наше майбутнє та майбутнє наших дітей.

Якщо Вам відомі факти торгівлі дітьми, просимо інформувати службу у справах дітей райдержадміністрації за тел. 6-27-47 або районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за тел. 5-21-01.

          Національна «гаряча лінія» з питань торгівлі людьми 8 800 500 22 50     

                                                   Служба у справах дітей райдержадміністрації
<<< Повернутись в розділ
Календар
Липень 2017
В П В С Ч П С
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5