Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!

Соціальна сфера

 

Освіта

В районі функціонує 39 навчальних закладів (12 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, 19 - загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів, 4 - загальноосвітніх шкіл І ступеня, 4 – НВК (школа-дитячий садок)), центр дитячої юнацької творчості, дитяча юнацька спортивна школа. Дошкільним вихованням охоплено 17,5% від загальної кількості дітей. 
До базових шкіл в І півріччі 2006р. організовано підвіз 1011 учнів. З цією метою придбано шкільний автобус, який передано у Войнилівську загальноосвітню школу. 
З 01.02.2006р. проводиться підвіз вчителів в першому півріччі затрачено 52230 грн. бюджетних коштів. загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів. 
За високий рівень професіоналізму, творчості, ініціативу та значний внесок у становлення української національної школи, за активну громадську роботу задля національного відродження краю вчителів загальноосвітніх шкіл району вшановують премією ім. Костянтини Малицької. 

Культура
Загальний огляд культури


Мережа установ культури на території Калуського району становить 50 клубних установ,50 бібліотек, історико-меморіальний комплекс імені Степана Бандери та 2 дитячі музичні школи, 23 колективи носять звання „Народний аматорський”, з них 4 - „Зразковий аматорський”. 

Серед 23 Народних аматорських колективів 8 працює у районному Будинку культури: хоровий колектив „Відродження”, чоловічий вокальний ансамбль „Західний вітер”, жіночий вокальний ансамбль „Зорецвіт”, духовий оркестр та капела бандуристів, а також вокально – інструментальний ансамбль „Акцент” і художньо – просвітницький колектив „Первоцвіт”. 

Відділ культури і туризму райдержадміністрації організовує та проводить урочистості з нагоди державних свят, традиційні фестивалі, конкурси та інші культурно-мистецькі заходи. Участь у обласних, районних, Всеукраїнських та зарубіжних проектах є кращим показником творчої діяльності районних колективів, майстерності окремих виконавців. 

Чи не найпопулярнішими і улюбленими фестивалями та конкурсами, які відбуваються на території району є фестиваль-конкурс дитячої естрадної пісні „Осінні фрески”, фестиваль троїстих музик та свято української традиційної кухні, фестиваль гумору та сатири „Калуські фіґлі”, фестиваль хореографічних колективів „Травнева веселка”, фестиваль хорів духовної музики „Нехай святиться ім’я Твоє”, а також конкурс вроди та казкових чар „Роксолана”. 

Гастрольними поїздками відзначається січень. „Різдвяні вертепи” Народних домів сіл Верхня, Кропивник, Боднарів є постійними учасниками і дипломантами Міжнародного Слов’янського фольклорного фестивалю „Коляда” у м.Рівне. Здобули визнання хореографічні колективи Народних домів сіл Студінка, Новиця та Підмихайля, які є активними учасниками Всеукраїнських, обласних та районних фестивалів та конкурсів. 

У липні 2005 року м. Радиволі Запоріжської області проходив Міжнародний фестиваль козацької пісні „Повстань козацька славо”, де Народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль - „Західний вітер” представляв Калуський район. 

З концертною програмою, у серпні місяці, хореографічний колектив „Барви” НД с. Підмихайля виступив у м. Пологи Запорізької області. Квартет саксофоністів дитячої музичної школи с. Підмихайля під керівництвом Христини Мазур представляв Калущину у вересні місяці на Всеукраїнському конкурсі молодих виконавців на духових та ударних інструментах імені Володимира Старченка (м.Рівне). Важливою складовою культурно-просвітницького життя району були і залишаються бібліотеки, історія створення яких бере свій початок з заснуванням товариств „Просвіти”. У 1907 році на Калущині вже було створено 47 читалень. 

У 1944 році засновано центральну районну бібліотеку при районному Народному домі. Однією з перших завідувала бібліотекою п.Потильчак О.Д. З 1967 р. по 1991 р. очолювала книгозбірню Христина Андріївна Хухра, зараз директор – Світлана Зіновіївна Сокульська. У зв’язку з централізацією мережі масових бібліотек, у 1979 році 59 бібліотек було об’єднано в єдину Калуську централізовану бібліотечну систему. На даний час в районі функціонує 50 бібліотек-філій: 1 – центральна масова, 1 – Войнилівська селищна та 48 сільських бібліотек. Загальний фонд становить 392 тисячі примірників, яким щорічно користується 29 тисяч мешканців Калущини. Центральна районна масова бібліотека є головною бібліотекою системи та забезпечує єдине організаційно-методичне керівництво та централізоване комплектування бібліотек системи. Щорічно найбільша бібліотека Калущини обслуговує близько 4 тисяч користувачів і має в своїх книгосховищах 54 тисячі примірників друкованої продукції. Крім основних бібліотечно-інформаційних послуг центральна масова бібліотека надає ще ряд платних послуг, в тому числі Інтернет-послуги. Калуська центральна районна масова бібліотека обслуговує користувачів щоденно з 10.00 до 19.00 год, вихідний – понеділок. Бібліотека відкрита для контактів і знаходиться за адресою: 77300 м.Калуш, вул.Підвальна, 6 (тел. 2-51-40, 2-27-80). 

Фізична культура і спорт

В Калуському районі є відповідна база для занять фізичною культурою та спортом. Кожного року забезпечується належне утримання і використання за призначенням 18 спортивних залів, 9 пристосованих приміщень, 2 стадіони, 40 футбольних полів, 60 спортивних майданчиків. Проводиться робота з благоустрою існуючих споруд, зокрема футбольного поля у селі Тужилів. 

Щорічно збільшуються видатки з районного бюджету на фізичну культуру та спорт, що дає можливість утримувати дитячо-юнацькі спортивної школи відділу освіти, поповнювати спортінвентар для загальноосвітніх шкіл, забезпечити проведення районних та участь в обласних спортивних заходах представників району. 

З метою поліпшення спортивно-фізкультурної бази району першочерговою необхідністю є будівництво нових футбольних полів у селах Підмихайля, Новиця, Добровляни, Пійло та ремонт стадіонів у Голині та Верхній, виділення та облаштування приміщення під борцівський зал у селах Голинь та Верхня.