Керівник центру-адміністратор центру надання адміністративних послуг РДА Ярослава Дмитрівна Гасяк, моб. тел. 099-096-35-99; електронна адреса - [email protected]
ЦЕНТР НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ
КАЛУСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
електронна адреса - [email protected]
Адреса: м.Калуш, вул. В. Стуса, 2
(приміщення податкової інспекції) 77300.
Віддаленість центру надання адміністративних послуг районної державної адміністрації від автобусної зупинки «Поліклініка» становить 70 метрів до зупинки «Технікум» 200 метрів заїзд на територію оснащено парковкою для автомобілів.
Мільйони українців більше не зможуть претендувати на комунальні знижки. Кабінет міністрів прийняв рішення провести масштабну перевірку і більше не давати знижки тим, у кого є відносно нова машина, велика квартира або будинок.
Крім того, уряд скоротив норми споживання, і тепер тим, хто залишиться з субсидією, доведеться або економити, або платити більше.В минулому опалювальному сезоні субсидія покривала 5 кубометрів газу на опалення одного квадратного метра житла. З 1 травня норматив скорочують до 4,5 кубометрів. Наприклад, якщо раніше на опалення квартири площею 60 квадратів компенсували 300 кубів, то в наступному опалювальному сезоні доведеться витрачати не більш 270 кубометрів. Якщо не почати заощадити, то за "зайві" 30 кубометрів доведеться платити без знижки. За діючим тарифом це близько 207 грн.
Пропорційно скоротили і норматив електроенергії, яку виділяють на опалення. До слова, джерело "Обозревателя" в уряді ще кілька тижнів тому повідомляло про можливе скорочення норми, однак остаточне рішення прийняли тільки на днях.
Зниження соціальних нормативів передбачено в меморандумі з МВФ, на такому рішенні також наполягають і інші міжнародні партнери України. Так, в минулому році під час відкритої дискусії заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Марина Петров заявила, що умови для субсидіантов в Україні занадто шикарні для такої бідної країни. У приклад Петров привела Молдову, де субсидія надається на опалення не всього будинку, а, наприклад, однієї кімнати. Тому бідні сім'ї, які оформили субсидії, на зиму закривають весь будинок і переїжджають в одну опалювальну кімнату.
Експерт у сфері енергоефективності Анна Акерманн пояснює: більшість багатоповерхівок дійсно використовує менше тепла, ніж це передбачено старими нормативами. Так, приблизно 80% будинків після установки лічильника стали платити за опалення в середньому на 25-30% менше. Але справа не тільки в завищених нормативах. Українці в будинках з лічильниками розуміють, що чим більше вони "спалюють", тим більше доведеться заплатити. Тому, якщо платити по реальному споживанню виникає стимул заощаджувати енергоресурси.
Сюрприз для безробітних і нові правила
В Україні кількість офіційно безробітних коливається в межах 350 тис. чоловік. При цьому з 26 млн економічно активного населення працює всього 16 млн чоловік. Після нововведень претендувати на субсидії зможуть тільки ті безробітні, які зареєструвалися в Службі зайнятості. Іншим автоматично зарахують дохід в розмірі 5286 грн (три прожиткові мінімуми). І при такому доході на одного члена сім'ї субсидія не призначається.
Ще одне важливе рішення – при призначенні субсидії будуть враховувати і майновий стан сім'ї. Є машина або велика квартира – немає субсидії. Кабінет міністрів вперше після подорожчання комунальних послуг ухвалив таке рішення. Так, знижку заберуть у всіх сімей, які володіють автомобілем не старше п'яти років, квартирою площею від 120 квадратних метрів і будинком площею від 200 квадратних метрів. Таким сім'ям доведеться самим і за повною вартістю оплачувати комунальні послуги.
Крім того, тепер субсидіантам доведеться вказувати і дохід від здачі нерухомості в оренду. "У містах-мільйонниках нерідкими стали випадки здачі квартир в оренду з своєрідним бонусом – оформленою субсидією на комунальні послуги. При цьому власники житла не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші", – пояснюють на сайті Кабміну.
З 17 квітня визнано таким, що втратив чинність наказ МВС, який затверджував Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року. Зазначене рішення прийнято в рамках реформування системи документування та із врахуванням того, що паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року вже тривалий час не видається у жодному підрозділі міграційної служби.
Разом з цим, можливість за бажанням особи вклеїти фотокартку до такого паспорта по досягненні 25- та 45-річного віку прописана в інших нормативно-правових актах, тому така послуга і надалі надаватиметься підрозділами Державної міграційної служби та центрами надання адмінпослуг. Таким чином, як і раніше після досягнення 25- та 45-річного віку особа самостійно вирішуватиме, чи вклеїти фото до паспорта у формі книжечки, чи оформити ID-картку.
У другому півріччі 2018 року заплановано запровадження послуги із заміни паспорта у формі книжечки на ID-картку за бажанням (сьогодні така заміна можлива лише у разі зміни прізвища, псування або втрати паспорта, а також за бажанням при досягненні 25- та 45-річного віку).
Поступове запровадження ID-картки без примушування громадян до заміни документів здійснюється відповідно до досвіду європейських країн та з метою уникнення ажіотажу та додаткових черг.
На сьогоднішній день вже більше 70 центрів надання адмінпослуг (ЦНАП) в різних регіонах України надають послуги з оформлення біометричних документів. Як показує практика, запровадження цих послуг у ЦНАП суттєво покращує ситуацію з чергами та доступністю послуг для громадян.
Кабінет міністрів ухвалив рішення запровадити електронний сервіс, що надає можливість для фізичних та юридичних осіб вільного доступу через мережу Інтернет до Держреєстру обтяжень рухомого майна.
Про це повідомляє "" з посиланням на урядову постанову від 24 травня 2017 р № 386.
"Уряд прийняв рішення, яким запроваджено електронний сервіс, що надає можливість для фізичних та юридичних осіб вільного доступу через мережу Інтернет до Державного реєстру обтяжень рухомого майна з метою отримання відомостей про державну реєстрацію виникнення, зміну або припинення обтяжень рухомого майна", - прокоментували постанову в Секретаріаті Кабміну.
Зокрема, схвалено порядок забезпечення вільного доступу до зазначеного реєстру.
Крім того, визначено суб'єктний склад осіб, уповноважених на проведення відповідних реєстраційних дій.
Безпосередній доступ до даного Держреєстру також отримають посадові особи у зв'язку із виконанням покладених на них повноважень.
"Таким чином, урядом зроблено черговий крок у напрямку запровадження європейських стандартів надання адміністративних послуг у сфері реєстрації", - зазначили в Секретаріаті Кабінету міністрів.
Як правильно оформити землю під будинком багатоповерховим і прилеглу до нього дворову територію, своєю чергою, будинок переданий із балансу комунального підприємства на ОСББ, а власність не змінено. Хто сплачує земельний податок?
Розпочнімо з податків. Оскільки платниками плати за землю є власники земельних ділянок і землекористувачі (п. 269.1 ПКУ), обов’язок із плати за землю виникає з моменту виникнення (тобто державної реєстрації – див. ст. 125 Земельного кодексу України) відповідного права на землю.
Отже, до оформлення права (власності чи постійного користування) на землю ОСББ, обов’язок зі сплати земельного податку в нього не виникає.
Одразу ж звернімо увагу на об’єкт оподаткування — земельну ділянку. Ця земельна ділянка включає як землю безпосередньо під будинком, так і прилеглу територію, і є неподільною. Тому про окреме оподаткування прибудинкової території не може навіть ітися.
Тепер щодо передання будинку на баланс. Загалом «утримання на балансі» — термін бухгалтерський, який означає відображення певного об’єкта (його вартості) на балансовому рахунку бухгалтерського обліку. Передання на баланс можлива не лише в разі передання об’єкта у власність, але й при його оренді, лізингу, господарському віданні, оперативному управлінні, спільній діяльності тощо. Таким чином, прийняття на баланс не обов’язково означає прийняття у власність. У цьому випадку переходу права власності немає та не може бути, оскільки в силу закону будинок є і лишається в спільній власності співвласників (власників квартир і нежитлових приміщень у ньому). Тому передання на баланс не впливає на відносини власності на будинок, а тим більше — на земельні відносини.
Водночас нагадаємо про бажане оформлення прав на землю ОСББ, оскільки в Україні вже з’явилася негативна практика стягнення з так званих фактичних землекористувачів збитків, завданих використанням неоформленої земельної ділянки.
Віктор Кобилянський, Голова комітету аграрного та земельного права Асоціації адвокатів України.
Практикуючий адвокат, автор численних публікацій у фахових ЗМІ на тему права
При видачі свідоцтва про право на спадщину підпункт 4.14 пункту 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій зобов’язує нотаріуса перевіряти: факт смерті спадкодавця; час і місце відкриття спадщини; наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом; прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб; склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. Для підтвердження вказаних обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
Громадяни та юридичні особи відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 126 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2013 року, документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, є державний акт на право власності.
Державний акт, виданий після смерті спадкодавця при зазначенні в ньому дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про передачу у власність земельної ділянки за житія спадкодавця, свідчить про набуття спадкодавцем права власності на земельну ділянку.
Стаття 125 Земельного Кодексу України визначає, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації такого права.
У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно спадкодавця спадкоємець має право згідно з пунктом 66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 25 грудня 2015 року № 1127 подати документи, необхідні для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця. Перелік документів передбачений в статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та в Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. До них належать: документи, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.
Підставою для державної реєстрації права власності відповідно до статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею, видані до 1 січня 2013 року.
Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації згідно з підпунктом 4.15 пункту 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій, проводиться нотаріусом після подачі документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Враховуючи вищенаведене та з урахуванням того, що наявність держаного акту про право власності на земельну ділянку є підтвердженням факту державної реєстрації права власності спадкодавця на об'єкт нерухомого майна, вбачається можливим видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку.
У зв'язку із запровадженням Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України, що свідчить про значний поступ у процесі європейської інтеграції України, з метою забезпечення належних умов для ефективного та в повному обсязі використання громадянами України можливостей та переваг безвізового режиму постановляю:
1. Кабінету Міністрів України:
1) невідкладно разом із обласними, Київською міською державними адміністраціями вжити в установленому порядку заходів щодо:
а) забезпечення належної організації оформлення та видачі документів, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та містять безконтактний електронний носій, а саме:
поліпшити якість надання адміністративних послуг з оформлення та видачі зазначених документів, зокрема збільшити у разі потреби кількість годин прийому, забезпечити доступність, належні умови у приміщеннях, призначених для прийому громадян, з урахуванням потреб осіб з інвалідністю, інших маломобільних груп, осіб з малолітніми дітьми;
забезпечити фінансування оснащення територіальних органів Державної міграційної служби України, центрів надання адміністративних послуг спеціалізованим технічним обладнанням, програмним забезпеченням, необхідним для оформлення документів, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та містять безконтактний електронний носій;
опрацювати питання щодо перегляду граничних тарифів за послуги конфіденційного зв'язку з метою зменшення їх вартості для надання адміністративних послуг, пов'язаних з оформленням документів, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та містять безконтактний електронний носій;
забезпечити належну матеріально-технічну базу для персоналізації документів з метою збільшення потужностей для оформлення документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство України та містять безконтактний електронний носій;
б) розвитку міжнародного транспортного сполучення з державами - членами Європейського Союзу для збільшення обсягів пасажирських перевезень, здешевлення вартості транспортних послуг, зокрема:
активізувати переговорний процес із державами - членами Європейського Союзу щодо лібералізації умов повітряних перевезень, відкриття нових маршрутів міжнародного транспортного сполучення;
збільшити кількість авіарейсів до аеропортів держав - членів Європейського Союзу, у тому числі із залученням авіаперевізників, що працюють за моделлю «лоу-кост»;
сприяти за участю органів місцевого самоврядування розробленню ефективних інструментів стимулювання авіаперевізників до виконання рейсів з аеропортів, що перебувають у комунальній власності, до аеропортів держав - членів Європейського Союзу, у тому числі аеропортів, до яких рейси раніше не здійснювалися;
в) створення зручних умов для перетину державного кордону України, зокрема:
забезпечити реконструкцію та належне облаштування пунктів пропуску через державний кордон України для підвищення пропускної спроможності, ритмічності, безперебійності їх роботи, у тому числі розглянути питання щодо збільшення кількості смуг руху для осіб та смуг руху для автомобільних транспортних засобів;
вжити заходів для відкриття нових пунктів пропуску через державний кордон України із суміжними державами - членами Європейського Союзу;
сприяти розвитку інфраструктури поблизу пунктів пропуску через державний кордон України, будівництву, реконструкції, ремонту під'їзних автомобільних шляхів до таких пунктів;
опрацювати питання щодо можливості розмежування смуг руху для автомобільних транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України, де здійснюється малий прикордонний рух, для скорочення часу проходження прикордонного контролю;
вжити заходів щодо поширення практики здійснення спільного прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон України з Республікою Польща, Словацькою Республікою, Угорщиною та Румунією;
опрацювати з уповноваженими органами держав - членів Європейського Союзу, які мають спільний з Україною державний кордон, питання щодо підвищення спроможності пропуску осіб, транспортних засобів, вантажів, які прямують з території України, через пункти пропуску таких держав;
г) оптимізації та удосконалення процедур контролю в пунктах пропуску через державний кордон України, зокрема, забезпечити:
розвиток та модернізацію підсистем з функціями оброблення інформації про осіб, які перетинають державний кордон, та їх паспортних документів із використанням електронних носіїв інформації, зокрема з функцією біометричного контролю;
запровадження в пунктах пропуску через державний кордон України апробованих у пункті пропуску «Нові Яриловичі» новацій щодо здійснення прикордонного та митного контролю, обміну даними між інформаційними системами органів, що здійснюють такий контроль;
оснащення міжнародних пунктів пропуску для автомобільного сполучення через державний кордон України сучасними технічними системами та засобами митного контролю, зокрема, скануючими системами та системами інтелектуального відеоспостереження;
скорочення під час пасажирських перевезень у міжнародному залізничному сполученні часу стоянки потягів для проведення прикордонного контролю та здійснення в подальшому такого контролю під час руху потягів;
проведення попереднього документального контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України, у пунктах пропуску через державний кордон України виключно органами доходів і зборів та залучення ними інших державних органів, що здійснюють санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний контроль, лише у випадках, визначених законом;
гармонізацію митного законодавства України із відповідним законодавством Європейського Союзу щодо обміну даними про товари, які переміщуються через митний кордон;
д) удосконалення діяльності закордонних дипломатичних установ України щодо захисту прав та інтересів громадян України під час їх перебування на території держав - членів Європейського Союзу;
2) забезпечити розроблення та внесення в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекту щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», в якому передбачити збільшення видатків на виконання заходів, пов'язаних із запровадженням Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України;
3) вжити заходів для невідкладного врегулювання ситуації, що склалася внаслідок недодержання вимог митного законодавства при використанні на території України транспортних засобів, які зареєстровані відповідними органами іноземних держав;
4) вжити заходів щодо удосконалення законодавства України, яке регулює питання тимчасового ввезення транспортних засобів на митну територію України, їх транзиту територією України, з урахуванням вимог законодавства Європейського Союзу та міжнародних договорів України;
5) забезпечувати активну інформаційну кампанію про можливості та переваги у зв'язку із запровадженням безвізового режиму з державами - членами Європейського Союзу, про правила перетину державного кордону України, правила перебування в державах - членах Європейського Союзу;
6) здійснювати всебічну підтримку ініціатив молоді, представників бізнесу, громадських об'єднань, що сприяють інтеграції України в європейський простір, їх участі у програмах та заходах в економічній, освітній, науковій, культурній сферах з метою популяризації України як європейської держави;
7) вжити додаткових заходів щодо забезпечення охорони громадського порядку, громадської безпеки та контролю за дотриманням правил та безпеки дорожнього руху в прикордонних районах.
2. Міністерству закордонних справ України:
активізувати переговорний процес щодо лібералізації візового режиму України з державами, громадяни яких відповідно до законодавства Європейського Союзу перетинають зовнішні кордони держав - членів Європейського Союзу без віз;
запровадити електронний сервіс для інформаційної підтримки громадян України під час перебування за кордоном.
3. Запропонувати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, опрацювати в установленому порядку питання щодо зменшення плати за послуги міжнародного роумінгу засобами рухомого (мобільного) зв'язку під час перебування громадян України на території держав - членів Європейського Союзу.
4. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України П.ПОРОШЕНКО
26 травня 2017 року
Розвиток електронних сервісів та поглиблення співпраці з ЦНАП -
найвищі пріоритети в роботі з ДМС
9 червня проведено розширене засідання колегії ДМС України за участю керівників територіальних органів та структурних підрозділів апарату міграційної служби.
Відкриваючи засідання, Голова відомства Максим Соколюк привітав присутніх із запровадженням безвізового режиму ЄС для громадян України та подякував всім, хто докладав зусиль у процесі виконання Плану дій з лібералізації візового режиму ЄС для України.
Запроваджен
ня безвізового режиму співпало у часі із сезонним підвищенням попиту на закордонні паспорти, що спричинило ажіотаж та черги до підрозділів міграційної служби, тому Голова ДМС дав доручення керівниками територіальних органів і надалі удосконалювати роботу з центрами надання адміністративних послуг та посилювати розяснювальну роботу серед громадян.
Кількість оформлених у травні 2017 року закордонних паспортів сягнула 340 тисяч, що майже на 60% більше ніж за квітень та на 77% більше за травень минулого року. Такі цифри спонукають до прискорення рефомування структури територіальних органів з оптимізацією навантаження на працівників.
Максим Соколюк також доручив активізувати розвиток електронних сервісів, зокрема сервісу електронної черги. Станом на початок червня електронна черга працює у м. Києві та 8 областях, з початку 2017 року 115 тисяч громадян оформили закордонні паспорти та 43 тисячі - ID-паспорти шляхом запису до електронної черги. Електронна черга робить прийом громадян більш прозорим та зручним для громадян.
Серед питань, які потребують особливої уваги керівників територіальних органів ДМС, залишається питання контролю ідентифікації та законності документування. Останнім часом фікуються спроби використання підроблених документів для оформлення біометричних паспортів і є успішні приклади співпраці районних підрозділів міграційної служби з правоохоронними органами. Максим Соколюк доручив керівникам територіальних органів забезпечити невідкладне інформування правоохоронців про виявлені підробні документи, що забезпечить не лише припинення спроб незаконного документування, але й затримання особи правоохоронцями.
Підсумки опитування 20-25 березня 2017року
З 20 по 25 березня у ЦНАП Калуської РДА проводилося опитування відвідувачів стосовно оцінки роботи центру.
ПІДВЕДЕМО ПІДСУМКИ
Опитано 52 суб’єкта звернення. З них:
16 – звернулося до нас за подачею документів та отримали результат.
2 – отримало допомогу по заповненню заяви
6 – отримали результати свої запитуваних послуг
20 – подали документи для отримання адміністративної послуги
6 – звернулися тільки за консультацією
Та 2 суб’єктів звернення отримали бланк заяви.
Найбільше опитаних мешканців звернулося за послугами сектору державної реєстрації, а саме за послугою державної реєстрації договору оренди – 2, отримання інформації з ДРРП у вигляді інформаційної довідки – 2, державна реєстрація земельної ділянки – 8. Реєстрація підприємця – 6,припинення підприємницької діяльності – 6, зміни КВЕД – 2, внесення змін до керівних органів юридичної особи – 2.
ДМС по запитуваності посіла друге місце. За послугою, яка надається через ЦНАП(вклейка фотографії до паспорту громадянина України при досягненню віку), звернулося 10 мешканців району.
Бронзу у рейтингу найбільш запитуваних послуг у розрізі служб посів Держгеокадастр. Державна реєстрація в ДЗК з видачею витягу – 4, отримання витягу з ДЗК – 2, отримання витягу про нормативну грошову оцінку – 4.
З питань посвідчення багатодітної сім’ї звернулося тільки 2 опитуваних, так сам як і за будівельний паспортом.
В анкеті було запропоновано оцінити надання адмінпослуг за 7 критеріями по 10 бальній шкалі. Отже, проаналізуємо оцінку по кожному з них.
1. Задоволення повнотою переліку – 9,85
2. Облаштованість приміщення ЦНАП для очікування та отримання послуг – 10,00
3. Можливість отримання консультації різноманітними методами – 9,88
4. Культура обслуговування/поведінки працівників – 10,00
5. Задоволеність надання адміністративної послуги – 9,96
6. Графік прийому – 9,23.
З 52 опитаних суб’єктів звернення – 8 були представниками юридичної особи, 18 – підприємців, 26 – громадян, мешканців району.
Більшість з опитуваних висловили думку, що їх все влаштовує у ЦНАП і жодних зауважень нема, але дехто все ж висловили осою думку, а саме:
Отже, в загальному ми задоволенні результатами опитування, хоч дуже мало зауважень і пропозицій. Проте маємо куди рости, продовжуємо розвиватися.
На семінарі в Івано-Франківську напрацьовано пропозиції щодо покращення роботи центрів надання адміністративних послуг
27 березня в облдержадміністрації відбувся практичний семінар на тему «Стан та перспективи децентралізації у Івано-Франківській області. Державна політика у сфері надання адміністративних послуг», організований департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, ЦНАП Івано-Франківської міської ради за сприяння Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг та фінансової підтримки Німецького бюро співробітництва GIZ.
Заступники голів районних держаних адміністрації, органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, адміністратори ЦНАПів, представники Центру розвитку місцевого самоврядування області мали можливість поспілкуватися з начальником відділу розвитку системи надання адміністративних послуг управління розвитку адміністративних послуг департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олександром Каменчуком та керівниками і експертами Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг.
Додамо, громадське об’єднання «Всеукраїнська асоціація центрів надання адміністративних» створене 2016 року з метою вивчення і поширення кращих практик у сфері надання адміністративних послуг, координації зусиль щодо реформування системи надання адміністративних послуг, розробки навчальних програм для фахівців ЦНАП, впровадження нових інформаційних технологій у діяльність ЦНАПів.
Відкриваючи семінар, заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Володимир Попович звернув увагу на актуальні питання практичної реалізації повноважень з надання адміністративних послуг у контексті децентралізації та необхідні умови для надання якісних послуг громадянам.
Посадовець озвучив низку проблем у роботі ЦНАПів області, в тому чисті незабезпеченість приміщеннями, неукомплектованість кадрами в окремих районах, відсутність відповідного фінансування та інші. В Івано-Франківській області налічується 21 ЦНАП. Більшість Центрів створено при райдержадміністраціях, 6 – органами місцевого самоврядування, один ЦНАП діє в Печеніжинській об’єднаній територіальній громаді, незабаром планується відкриття ЦНАПу у Верхнянській ОТГ. Ситуація з фінансуванням роботи ЦНАПів найскладнішою є в райдержадміністраціях. Крім того, потребує спрощення процедура надання адміністративних послуг для отримувачів.
Представник Мінекономіки Олександр Каменчук розповів про заплановані законодавцем зміни у сфері надання адміністративних послуг, які стосуватимуться надання послуг, удосконалення внутрішніх процедур, організації роботи ЦНАПів при створенні ОТГ. Планують у міністерстві додати нові послуги – реєстрацію актів цивільного стану (за згодою), реєстрацію транспортних засобів і видачу посвідчень водія.
Під час семінару було представлено досвід організації роботи ЦНАПу міста Івано-Франківська – одного з кращих в Україні.
За підсумками обговорення напрацьовано рекомендації і пропозиції центральним органам виконавчої влади щодо внесення змін до законодавства у сфері надання адміністративних послуг, подальшої передачі повноважень на місця. Мова йде про потребу законодавчого врегулювання фінансування діяльності ЦНАПів, кількості адміністраторів, встановлення переліку рекомендованих публічних послуг, які повинні надавати Центри, забезпечення єдиного підходу до організації роботи ЦНАПів.
Опитування у ЦНАП розпочато
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ СУБ'ЄКТІВ ЗВЕРНЕНЬ
НАРАДА
02.03.2017 року було проведено нараду у керівника апарату районної державної адміністрації з працівниками центру надання адміністративних послуг райдержадміністрації, начальником управління економіки, начальниками відділів та управлінь, які є суб’єктами надання адміністративних послуг. На нараді було обговорено питання надання адміністративних послугу у Калуському районі, зокрема через ЦНАП. Вирішено провести аналіз переліку адміністративних послуг, що надаються через ЦНАП, вивчити можливість його розширення, провести інвентаризацію інформаційних і технологічних карток. Вирішили провести тижневе опитування методом анкетування суб'єктів звернень з 20.03.2017року до 25.03.2017року.
З метою розширення доступу населення до безоплатної правової допомоги, 20 лютого 2017 року працівниками Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової створено дистанційний пункту доступу до БПД на базі центру надання адміністративних послуг Калуської райдержадміністрації. Зокрема, було надано консультацію чотирьом громадянам стосовно питань законності звільнення інваліда з роботи у зв’язку із скороченням чисельності, взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, а також порядку виконання судових рішень.
На виконання плану роботи Калуського МЦ БВПД, з метою розширення доступу до БПД для осіб, середньомісячний дохід яких не перевищує двох прожиткових мінімумів, 16 січня 2017 року начальником відділу правової інформації та консультацій Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгою Володимирівною створено мобільний консультаційний пункт в приміщені центру надання адміністративних послуг Калуської райдержадміністрації, де громадяни мали можливість отримати правові консультації з питань цивільного, адміністративного, спадкового та інших галузей права. Було зареєстровано 7 звернень громадян та надано консультації зокрема з питань щодо оформлення спадщини за заповітом, перерахунку пенсії, та порядку оформлення житлово-комунальної субсидії. Кожного місяця працівники Калуського місцевого центру з надання правової допомоги проводитимуть консультування громадян з правових питань в центрі надання адміністративних послуг Калуської райдержадміністрації.
Крім того, присутніх було проінформовано про систему безоплатної правової допомоги в цілому та категоріями осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, відповідно до змін в законодавстві, які вступили в дію з 5 січня 2017 року.
Кожного дня громадяни звертаються до державних реєстраторів з питанням реєстрації прав на об'єкти нерухомості. Деколи запити про реєстрацію не є доречними через те, що ця нерухомість не може бути зареєстрована відповідно до вимог чинного законодавства у Державному реєстрі речових прав. Тому перш ніж звертатись до реєстраторів необхідно самостійно розібратись, які об'єкти підлягають реєстрації, а які - ні.
Реєстратори вправі зареєструвати та внести відомості до Державного реєстру речових прав про такі об'єкти, як:
Ø земельні ділянки
Ø житлові будинки та квартири
Ø підприємства, які є єдиним майновим комплексом
Ø незавершені об'єкти будівництва
Ø інші житлові та нежитлові приміщення
В свою чергу Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачив і перелік об'єктів, що НЕ РЕЄСТРУЮТЬСЯ у Державному реєстрі речових прав.
До них належать:
Ø корисні копалини, рослини
Ø малі архітектурні форми
Ø тимчасові, некапітальні споруди, що розташовані на земельній ділянці переміщення яких можливе без їх знецінення або зміни призначення
Ø не можна зареєструвати автомобільну дорогу чи залізничну колію, електромережу, мережу зв'язку або теплову мережу
Ø будь-які судна (повітряні чи морські) та інші об'єкти цивільних прав на які можуть бути поширено правовий режим нерухомої речі
Ø споруди, що є приналежністю або частиною головної речі це можуть бути магістральні або промислові трубопроводи
Аби не виникало казусів та конфліктів необхідно бути уважними, перевіряти та розуміти, яку нерухомість можна реєструвати, а що державній реєстрації у Реєстрі речових прав не підлягає.
ЕКСПЕРТ НАЗВАВ ПЕРЕВАГИ ЦЕНТРІВ НАДАННЯ АДМІНПОСЛУГ
Розпочато прийом документів з питань реєстрації речових прав
ЦНАП при Калуській РДА не відходить від своїх принципів. Працівники ЦНАПу і надалі максимально намагаються працювати без черг, приязно спілкуватися з відвідувачами та в максимально короткі терміни опрацьовувати та надавати послуги. Продовжуючи йти до європейського рівня обслуговування, працівники ЦНАПу повідомляють суб'єктів звернень про готовність послуг. Дієвим і успішно реалізованим є принцип "front"&"back"офісу. Адміністратори ЦНАПу, окрім звичних послуг, також надають і нові - стосовно державної реєстрації.
Прийом документів здійснюється за принципом пілотного проекту «Екстериторіальність подання документів». Це означає, що суб’єкт звернення має право та може звернутись в будь якому місті, селищі, селі чи районі в межах області, де йому зручно.
Чекаємо вас у центрі надання адміністративних послуг Калуської районної державної адміністрації. Графік прийому відвідувачів : понеділок, 9.00-16.00; вівторок, з 9.00-16.00; середа, 13.00-20.00; четвер, 9.00-16.00; п’ятниця, 9.00-16.00; суббота, 9.00-13.00.
Адреса ЦНАПу: м. Калуш, вул. В. Стуса, 2 (приміщення Калуської ОДПІ, І-ий поверх), 77300; тел.: 0990963599; адреса електронної пошти: [email protected] .
До уваги мешканців нашого району!!!
З 3 квітня 2016року на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» Державна міграційна служба припиняє надання адміністративних послуг «Реєстрація місця проживання/перебування», та «Знаття з реєстрації місця проживання». Отже, і ЦНАП не зможе приймати документи для надання цих послуг відповідно.
Шановні жителі Калуського району, з 3 квітня 2016 року для реєстрації місця проживання/перебування та зняття з реєстрації місця проживання Ви повинні звертатися до відповідних сільських та селищної рад.
Задля уникнення конфліктних ситуацій просимо поширити дану інформацію максимально у колі своїх знайомих.
Дякуємо за розуміння.
ЦНАП Калуської РДА
19 листопада 2015 року Калуський районний ЦНАП
Міжнародна конференція
Співпраця громади та влади задля підвищення якості та ефективності надання адміністративних послуг та наближення їх до європейських стандартів
За результатами 2015 року нас нагородили. Дякую своїм дівчаткам за роботу.
Під час зустрічі обговорено досягнення, а також і проблемні питання у роботі центрів надання адміністративних послуг. Керівник районного ЦНАПу Ярослава Гасяк поділилася своїми напрацюваннями у роботі та планами на 2016 рік.
Нині питання функціонування ЦНАП є надзвичайно актуальним. Адже центри надання адміністративних послуг – це місце спілкування влади і громади, де можна отримати будь-яку інформацію, консультацію чи послугу з відповідними умовами і компетентним персоналом.
Підсумовуючи, можна сміливо сказати, що ця зустріч, була корисною для обох сторін.
Нормативно-правова база ЦНАПу при Калуській РДА
Про надання адмінпослуг - роз'яснення
Розпорядження КМУ від 16.05.2014 № 523 про надання послуг
Якщо у Вас є потреба звернутися до влади, не шукайте куди і коли!
Звертайтесь до центру надання адміністративних послуг у своєму районі! Усі послуги в одному місці!